Příroda
Většina katastrálního území obce Domanín leží v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko (trebonsko.nature.cz). Krajina obce je protkaná poli, loukami, lesy a rybníky.
Rybníkům v Domaníně je věnovaný samostatný odkaz zde.
Vršské doubí
Vršské doubí se nachází v lokalitě Vrchy v loukách na západním břehu Opatovického rybníka - ve směru od Třeboně po levé straně za zastavbou. Jedná se o skupinu čtrnácti mohutných dubů letních (Quercus robur). Místu se také někdy říká "U devíti dubů". Kmeny dubů měří v obvodu asi od 4,6 m. Největší má obvod 6,04 m. Od roku 2001 jsou tyto stromy "Státem chráněny".
V roce 1926 zde bylo 47 dubů.
O oblasti
Vrchy byly hospodářským dvorem, a to již za Viléma z Rožmberka. Vznikly zřejmě v době stavby rybníka Světa. V místech budoucího rybníka bylo totiž třeba zbourat celé předměstí, jehož součástí bylo kromě kostela se špitálem a řadou domů i hospodářský dvůr. Dvůr byl tedy přestěhován na vyvýšené místo nad úrovní rybníka. Ač byl brzy rozšířen a vylepšen (1590), zůstaly budovy dřevěné a nijak honosné. V době českého stavovského povstání stejně jako většina ostatních hospodářských dvorů a mlýnů do základů vyhořel, dobytek byl rozehnán a rozkraden vojáky. Když se situace poněkud uklidnila, dvůr byl obnoven a později se dočkal i zděných budov. Na dvoře Vrchy se choval hovězí dobytek, koně i ovce, a to vše se popásalo v okolí dvora. Právě na pastvinách přežily a narostly do úctyhodných rozměrů duby, které máme dodnes možnost v okolí spatřit. A je jich tu jen zlomek původního počtu. Schwarzenbergové vlastnili Vrchy až do vzniku republiky, ale po tzv. pozemkové reformě přišli o množství pozemků včetně tohoto dvora a okolních pastvin. Duby stály dál a již tehdy byly obyvateli považovány za památné a byly častým předmětem obdivu prvních „turistů“ přijíždějících do Třeboně. Noví majitelé dvora se ale k dubům postavili jinak a r. 1927 je začali pomalu likvidovat. Místní si nenechali toto počínání líbit a na Správu státních rybníků přišlo následující upozornění. „V bezprostřední blízkosti města Třeboně, a sice mezi rybníkem Světem a Opatovickým stává bývalý schwarzenberský dvůr Vrchy. Nynější jeho majitelé kácejí památné duby a jiné stromy ve skupinách a v alejích stojící, jak se jim to hodí. Tímto počínáním devastují krajiny kol města Třeboně. Žádáme, by památkový ústav zasáhl zavčas do nezřízeného kácení, těchto vzácných přírodních památek a zabránil dalšímu kácení, aby alespoň něco bylo zachováno příštímu pokolení.“
Zdroje:
- stromytrebonska.cz
- trebonsko.nature.cz
Vyhlídkový bod Výhon
Výhon (místní název Vejhon) je vyhlídkový bod - nejvýše položený bod v Domaníně. Leží 475 m n. m. po levé straně silnice směr Spolí. Z kopce je krásný výhled na Domanín a Třeboň. Dříve se zde nacházela obecní skládka větví. Ta byla zrušena.
Roku 1935 zde byla postavena 40 metrů vysoká rozhledna.