Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / OBEC / Aktuality

ARCHÍV - Vánoční dobročinný jarmark

Příběh Daniela Černého, uměleckého kováře

Narodil se v roce 1977 v Jindřichově Hradci a až do dospělosti bydlel v Třeboni. V roce 1995 se vyučil kovářem a podkovářem v Hněvkovicích, o tři roky později dokončil obor umělecké kovářství v Jihlavě. Od roku 2000 pracuje samostatně jako umělecký kovář. Má v pronájmu historickou kovárnu na Nových Hradech a na počátku tisíciletí založil „Kovářskou huť na jihočeských Blatech“, kde pořádal různé naučné programy a workshopy pro veřejnost.

Tradičními kovářskými postupy zhotovoval kované brány, vrata, mříže, ploty, zábradlí, svítidla i drobné doplňky. Rovněž se zabýval rekonstrukcemi kovářských výrobků, výrobou kolostavů, vývěsních štítů, krbového nářadí a dalších prvků. Z velké části realizoval své vlastní návrhy, ale spolupracoval i s architekty a dalšími řemeslníky. Účastnil se řady kovářských sympozií v zahraničí i doma, řadu z nich sám organizoval.

Mezi díla, která jistě každý z vás zaregistroval, patří například věrná kopie historického plotu na třeboňském zámku, mříž v kostele sv. Jiljí v Domaníně anebo tzv. Ptačí fontána před Lázněmi Aurora.

Dne 16. 9. 2023 měl však Daniel úraz při skoku do vody v areálu Vodáckého klubu Domanín. Úraz byl natolik vážný, že se nyní nemůže pohybovat.

Daniel je manžel a otec dvou nezletilých dětí, pro které určitě nebude lehké zvládnout těžkou situaci, která je nečekaně potkala.

Protože věříme, že všichni cítíte tíživost této situace, která Vám jistě není lhostejná, rozhodli jsme se (se souhlasem rodiny) věnovat výtěžek našeho prvního vánočního jarmarku právě této rodině. Předem všem děkujeme a věříme, že pokud poskytnete cokoliv na vánoční jarmark anebo si jen přijdete něco koupit, uděláte radost nejen sobě, ale i rodině v tíživé situaci. Přejeme si, aby pro ně byl „domanínský dárek“ nejen malou finanční podporou, ale i projev duševní podpory.